Elodázott kászoni csatornázás

Elodázott kászoni csatornázás

Közel három éve írta alá a kászoni önkormányzat a Környezetvédelmi Alappal azt a szerzõdést, melynek révén a község három falujában szennyvízhálózatot építhetnek ki állami támogatással. Azóta – a központi pénz elmaradása miatt – jóformán semmi nem történt. A kivitelezõ csak az elmúlt hetekben kezdhetett hozzá a munkához.

„Tulajdonképpen két külön munkálatról lehet beszélni" – kezdte András Zoltán. Kászonaltíz polgármestere elmondta, Kászonújfaluban és Jakabfalván a „hetes" kormányrendeletként ismert támogatási forma révén már évekkel ezelõtt elkezdõdött a hálózat kiépítése. A többi település esetében 2011-ben aláírták a finanszírozási szerzõdést a Környezetvédelmi Alappal.

„Ez utóbbi kivitelezésnek is nekikezdtünk tavaly, ám egy hónapnyi munka után Bukarestbõl leállították a munkálatot és a finanszírozást" – számolt be a Kászonfeltízt, Altízt és Impért érintõ beruházásról a községvezetõ.

Megnyitották a pénzcsapokat

Néhány héttel ezelõtt újra zöld utat kaptak az említett alap által támogatott infrastruktúra-fejlesztések, így a Kászonokban is munkába állhatott a kivitelezõ. „Van egy, a finanszírozóval közösen megállapított ütemtervünk, amit a mi részünkrõl szigorúan betartunk. Bízunk abban, hogy nem lesz fennakadás a kifizetések terén, és a kivitelezõ akadálytalanul tud dolgozni" – jelentette ki a polgármester. Ottjártunkkor a kivitelezõ, a tervezõ, a mûszaki ellenõr tartott megbeszélést és helyszíni terepszemlét. Mint megtudtuk, az említett három faluban összesen huszonhárom kilométernyi fõvezetéket fektetnének le a következõ idõszakban. A derítõállomás építését is tartalmazó beruházás összértéke eléri a hétmillió lejt, a munkálatot pedig jövõre fejeznék be.

Egy község, két derítõállomás

Az Újfalut és Jakabfalvát érintõ, már több éve zajló csatornázás révén két derítõállomás is épült, falunként egy. András Zoltán kifejtette, az eredeti elképzelés szerint az öt falunak egyetlen derítõállomást létesítettek volna. A szakemberek szerint azonban, mivel Újfalu távolabb esik a „benti" kászoni völgytõl, ezért túl hosszú lett volna az összekötõ vezeték, ez pedig a meghibásodási kockázatot is növelte volna. Ezért kapott a település saját tisztítót, akárcsak Jakabfalva. A Környezetvédelmi Alap által finanszírozott beruházás során a másik három falunak is Jakabfalván lesz a derítõállomása. Az elöljáró kifejtette, a szóban forgó létesítményt a már létezõhöz építik hozzá. Utóbbit már eleve úgy tervezték és kivitelezték, hogy az bõvíthetõ legyen.

Módszerek a lakosok meggyõzésére

„Nyilván lesznek módszerek arra, hogy az embereket rávegyük a szennyvízhál??zatra történõ csatlakozásra" – nyomatékosított a községvezetõ. Elmondása szerint az újfalvi hálózat esetében az utolsó simításokat végzik, a derítõállomás is elkészült, már csak a háztartások csatlakoztatását kell elvégezni. „A tisztítóállomás beindításhoz megfelelõ számú bekötésnek kell lennie. A helyi lakosoknak is meg kell érteniük: azért kell rácsatlakozni a rendszerre, hogy a talajt ne terheljük tovább a kifolyó szennyvízzel. Fürdõszoba majdnem minden családnál van, a szennyvíz-elvezetést mindenkinek meg kell oldania. Erre vonatkozó önkormányzati képviselõ-testületi döntés is lesz." A lakosságnak a gerincvezetéktõl az aknáig történõ bekötésre egységes árat kell majd kifizetnie, ezt egy szakcég fogja elvégezni. A bekötési díjjal kapcsolatos számítások még folyamatban vannak. Az aknától a házig történõ munkálatot már mindenkinek önerõbõl kell megoldania.